Keli 2009 metų Pasaulinę matematikos olimpiadą Bremene (Vokietija) mačiusiojo žodžiai

Šių metų Pasaulinė moksleivių matematikos olimpiada, arba, paprastai sakant, Pasaulio pirmenybės, vyko 2009 m. liepos 10-22 dienomis Bremeno mieste, Vokietijoje. Šioji Olimpiada buvo labiau jubiliejinė negu bet kuri iš visų iki šiol vykusių olimpiadų, nes ji buvo jau 50-toji. Vyko ji nekasdieniame Bremeno mieste, kuris, kaip visi pamename, pats buvo muzikinė staigmena. O jau jeigu pritrenkiantis renginys vyksta romantiškame mieste, tai, žiūrėk, ir dar kas nors nutiks, nustebins ar nudžiugins. Taip buvo ir šioje Olimpiadoje.

Lietuvos komanda Tarptautinėje matematikos olimpiadoje Bremene

Mėginsime išvardinti tuos pačius įsimintiniausius mums dalykus. Jų tikrai buvo ne vienas ir ne du.

Pradėkime nuo savųjų, arba nuo Lietuvos komandos, kuri Pasaulio giliausiųjų protų varžytuvėse oficialiai grumiasi (taip, taip, mielasai skaitytojau, nebijokite stipresnio teisingo žodžio, nes per Pasaulio pirmenybes visada grumiamasi iš peties ir iš širdies) jau nuo 1993 metų. Komandos taškų kraitis būdavęs labai įvairus, kada kuklesnis, kada vos ne šimtas taškų – nors 100 taškų barjeras dar lieka neperžengtas.

Jau treti metai Lietuvos komandai vadovauja Nacionalinės Premijos laureatas profesorius habil. dr. Artūras Dubickas, pats buvęs olimpiadininkas ir nugalėtojas. Šiais metais jubiliejinėje Olimpiadoje dalyvavo ir ankstesnysis ilgametis Lietuvos komandos vadovas habil. dr. Juozas Juvencijus Mačys.

Komandoje buvo vienas klaipėdietis – Rolandas Glotnis, 2 kauniečiai – Vaidotas Juronis, Baltarusijos čempionas, bei Paulius Kantautas, ir 3 vilniečiai – Linas Klimavičius, Edvardas Poliakovas bei Greta Kuprijanovaitė. Visi vilniečiai – iš Licėjaus, visi kauniečiai – iš KTU gimnazijos, o Rolandas Glotnis iš Vytauto Didžiojo gimnazijos.

Šioje Olimpiadoje pirmą kartą per tuos 50 metų dalyvavo per 100 komandų. Jubiliejaus proga šeimininkai sukvietė keletą buvusių Olimpiadų nugalėtojų, kurie dabar yra pripažintos matematikos mokslo žvaigždės. Matematikos žvaigždė yra, pavyzdžiui, tas, kuris yra apdovanotas Fieldso medaliu, kuris matematikoje yra tas pats, kas kitur Nobelio premija. Žvaigždžių paradą pradėjo Terensas Tao. Buvo ir daugiau įžymybių. Timas Gowersas, kitas Fieldso medalininkas iš Kembridžo, ten studijuojančio žinomo mūsų olimpiadininko Aisčio Atmino liudijimu, šiais metais tame pačiame Kembridže dėstė jam tikimybių teoriją.

Pati Lietuvos komanda, jeigu lygintume ją su pernykšte, buvo labai atjaunėjusi – Pasaulinės olimpiados prakaitą joje buvo liejęs tik kaunietis Vaidotas Juronis, kuriam tai buvo jau trečiasis pasaulinis jėgų išbandymas. Ir nors Vaidotas gali didžiuotis esąs Baltarusijos čempionas, tačiau iki šiol pasaulio pirmenybėse jam dar nebuvo pasisekę atskleisti savęs iš esmės. Vaidotas nenuleido rankų, dirbo ir laukė savo valandos. Ir šiais metais jis sulaukė savo valandos. Surinkęs 27 taškus ir iš esmės išsprendęs 4 iš 6 uždavinių jis toliau jau galėjo visai ramiai laukti savo sidabro medalio – ir sulaukė jo. Tai šeštasis lietuvių sidabro medalis dalyvaujant atskira komanda, o žiūrint istoriškai – septintasis. Sveikiname ir Vaidotą, ir jo mokytoją Leoną Narkevičių – tai jų abiejų žvaigždžių valanda.

Apie kitą Lietuvos medalininkę Gretą Kuprijanovaitę norėtųsi pakalbėti atskirai, dabar tik pasakykime, kad tai apskritai pirmasis Lietuvos merginos medalis Pasaulio matematikos pirmenybėse. Sveikiname Gretą kartu su visais ją mokiusiais Licėjaus mokytojais. Tai taip pat labai istorinė valanda ir taip jau supuolė, kad ir “kaltininkų” – ją mokusių mokytojų – yra oi ne vienas!

Iki bronzos medalio nedaug tetrūko devintokui Linui Klimavičiui, kuris Licėjuje (pas mokytoją Beną Budvytį) tesimoko dar tik pirmus metus. Pradėta geriau už patį Vytautą Gruslį.

Apskritai Lietuvos komanda su 5 naujokais iš 6 komandos narių, lyginant su pernykščiu pasirodymu, pasirodė tikrai gerai, nes surinko 77 taškus – tik 15 taškų mažiau negu pernai. Tačiau laikai dabar tokie, kad toje matematinio pasaulio vietoje, kurioje mes dabar esame atsidūrę – pirmoje komandų pusėje netoli nuo pirmojo trečdalio – vienas nesurinktas taškas šiais metais reiškė nepakilimą per vieną vietą.

Nors Linas Klimavičius bronzos medalio negavo, tačiau be apdovanojimo neliko, mat jis, kaip ir dar du kiti komandos debiutantai – Edvardas Poliakovas iš Vilniaus ir Paulius Kantautas iš Kauno, visiškai, su visų galimų atvejų išnagrinėjimu, išsprendė po vieną „pilną“ uždavinį – o būtent tai ir yra vertinama Garbės raštu. Beje, nuo šių metų tokia nuostata įsigaliojo ir Lietuvos matematikų olimpiadoje.

Be atskiro apdovanojimo liko 2 taškus sukaupęs klaipėdietis Rolandas Glotnis – tačiau Pasaulio pirmenybėse ir vieną tašką pelnyti nelengva, jau nekalbant apie tai, kad olimpiadų istorijoje yra buvę daugybė atvejų, kai nė vieno taško nepelnydavo ištisos komandos.

Apskritai minėtina, kad paskutiniųjų metų olimpiadose būna vienas uždavinys, kurį visą iki galo išsprendžia vos keli žmonės. Toks uždavinys buvo ir šiemet – šokinėjo skaičių tiesėje vis dešinėn sau žiogelis. Trys žmonės visame pasaulyje tesugebėjo susigaudyti, kaip jam reikėtų geriausiai striksėti.

Šuoliais lekia vasara, jau pats laikas galvoti ir apie Lietuvos komandinę matematikos olimpiadą profesoriaus Jono Kubiliaus taurei laimėti. Ji bus jau 24-toji. Tad už metų ir čia bus jubiliejus.

Dėl dalyvavimo Vidurio Europos varžytuvėse Jono Kubiliaus taurė šiais metais įvyks pora savaičių anksčiau, negu kad ji visada vykdavusi. Šių metų komandinė olimpiada vyks rugsėjo 12 dieną Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakultete, adresu Vilnius, Naugarduko 24.

One thought on “Keli 2009 metų Pasaulinę matematikos olimpiadą Bremene (Vokietija) mačiusiojo žodžiai

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s